O mnie

by_kasia_chmura_www-2145bRadek Rychlik to pierwszy w Polsce nauczyciel, badacz i popularyzator dynamicznych odmian hatha jogi. Jego podejście do nauczania to synteza tradycyjnych wschodnich technik pracy z ciałem i umysłem, współczesnej wiedzy naukowej i wartości humanistycznych.

Edukacja tradycyjna i badania naukowe

Ukończył studia na warszawskim AWF-ie, gdzie prowadził pionierskie badania z dziedziny fizjologii i biomechaniki dotyczące ćwiczeń jogi zakończone kilkoma publikacjami naukowymi m.in. w „Human Movement” i „Wychowanie Fizyczne i Sport”. Jako pierwszy na świecie zbadał i opisał jak zmieniają się parametry układu oddechowego i krwionośnego podczas wykonywania sesji ashtanga jogi. Badał także efekty półrocznej regularnej praktyki jogi. Obecnie kończy studia z zakresu neurokognitywistyki na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Aby pogłębić wiedzę na temat anatomii i technik pracy z ciałem ukończył także kurs masażu klasycznego zdobywając państwowe uprawnienia w tej dziedzinie.

Edukacja jogiczna

Pierwszy kontakt z jogą miał w w wieku 15 lat w 1995r. Od 18 roku życia joga stała się jego codzienną praktyką. Spędził ponad rok w Indiach, gdzie uczył się jogi m.in. od B.N.S. Iyengara i K. Pattabhi Joisa. Pracował w Omega Institute for Holistic Studies w USA, gdzie wziął udział w 2 kursach nauczycielskich ashtanga jogi z Beryl Bender Birch oraz w zajęciach i warsztatach najlepszych amerykańskich nauczycieli dynamicznych odmian jogi: Davida Life, Sharon Gannon, Baron Baptiste, Anna Forrest i innych. Podczas podróży po Europie brał udział w kursach dla nauczycieli z Nancy Gilgoff oraz warsztatach z Hamish Hendry, Dominic Carigliano i Javier Castro. W Polsce brał udział w zaawansowanych kursach, także nauczycielskich, czołowych polskich joginów: Romka Grzeszykowskiego, Jurka Jaguckiego i Konrada Kocota. Jest członkiem Stowarzyszenia Jogi Akademickiej, ukończył organizowany przez Profesora Janusza Szopę kurs instruktora rekreacji ruchowej o specjalności kinezypsychoprofilaktyka. Wziął także udział w 2 kursach medytacji Vipassana.

Doświadczenie

Uczył w najlepszych szkołach jogi i klubach fitness w Warszawie, Londynie i Krakowie. Prowadził wiele warsztatów wyjazdowych i kursów weekendowych w całej Polsce, a także za granicą (Wielka Brytania, Hiszpania i Chorwacja). W 2002r. założył pierwszą w Polsce szkołę dedykowaną dynamicznym odmianom jogi: ashtanga i vinyasa. Nauczyciel gwiazd, sportowców i tancerzy. Pracował m.in. z Natalią i Pauliną Przybysz, Mateuszem Kuśnierewiczem i Ewą Gawryluk. Prowadził szkolenia z zakresu jogi i technik radzenia sobie ze stresem m.in. dla Zarządu TVN, Zarządu Poczty Polskiej, firmy Electrolux. Wystąpił m.in. w TVN, TVP2, Twoim Stylu, Wysokich Obcasach i Glamour.

Unikalne podejście do nauczania

Nauka u źródeł, lata praktyki, nauczania oraz zgłębiania wiedzy naukowej o funkcjonowaniu ludzkiego ciała i umysłu doprowadziły do wypracowania przez niego unikalnego, autorskiego systemu ćwiczeń. Więcej o metodzie nauczania Radka Rychlika przeczytasz tutaj.